16.10.09

Искаш ли мир, готви се за... мир, или защо ние сме най-страшния им враг (If you want peace, prepare for... peace, or why we are their bitterest enemy)

“Ныне войны не объявляются, они просто начинаются. Но друзья мира могут работать открыто, они опираются на мощь общественного мнения. В этом плюс для друзей мира. Что касается врагов мира, то они вынуждены работать тайно. В этом минус врагов мира” (Сталин, 01.03.1936)Управляващата в Република България клика тръгна на война. Война със здравия разум. Война за прослава на православието. Чиято цел е постепенното срастване на държава и църква по путинов образец.
Разбира се, ние не бихме имали нищо против, ако властимеющите бяха избрали нас, като истинската традиционна българска църква. Но те направиха грешният избор. За сетен път.
Позор тям и пастанатема!
Цуни-гунито на т.нар. държавници с булгаришен патриархишен, както и с други мазни гнусни православни т.нар. духовници, все повече изкристализирва в реални действия. Колко много неща станаха в тази посока, само за трите месеца, откакто единственият човек, успял да преброи до безкрайност (два пъти) взе властта у нас! (Бе, мноу мека тоя чувяк бе, абе много бе! - и тия парченца от Христовия кръст и кокали от светци за нищо ги нЕма нашият Премьер! - малко да понамалят темповете личните му дърводелци и патоанатоми!) То не бяха свръхидиотски заключения за причинно-следствената връзка между концерта на Мадона и масовата гибел на българи, то не бяха свръхсуперидиотски бутания на паметници, то не бяха свръхсуперултраидиотски обявявания за “персона нон-грата”... А върхъ са двата законопроекта, внесени, съответно, от сините бубулечки (Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета), и от каричневите смешници (Проектозакон за вероизповеданията) – последният категорично подкрепен от Министъра без портмоне и без професорско звание, Дедо Божо, дето разпраща навсякъде из Необятната Вселена сглобяеми православни църкви с надуваеми поп и попадия (De gustibus non est disputandum, все пак; макар че в този контекст е по-добре да се припомним друга древна пастафарианска мисъл - "Corruptisima republica plurimae leges" - Tacitus) Когато (ако) на тези законопроекти бъде даден ход – ще ги коментираме пак – може и в този материал,
И така – срещу нас започна война.
Что делать?
"The first thing we do, let's kill all the lawyers"
(Шекспир, Хенри VI, 4-а част)
Какво още трябва да стане, та да съберем смелост и да посочим истинското зло?! И да смачкаме главата на змията?! Юридическата мафия, с вечните си лобита, прокарва законодателство, от което следват безкрайни съдебни дела на заинтересовани и ощетени страни, а значи и безкрайни хонорари. Вече двадесет години цялата държава е впрегната да осигурява печалбата на това съсловие и успехът на която и да е друга обществена група, зависи от това, доколко ще получи одобрението на юридическата мафия.И тук идва проблем – истинският пастафарианин е едновременно, и боец, и миролюбец, по душа. Истинският пастафарианин винаги подава ръка за диалог – като например следната трепетна епистоларна лирика, издържана изцяло в духа на твърдата пшеница:
(Следват писмото на султан Мехмед ІV до запорожските казаци (едни от пазителите на древните български макаронени традиции) и експресно написаният техен нежен отговор – използван, BTW, после като мотив за особени жестокости...)
«Я, султан, сын Мухаммеда, брат Солнца и Луны, внук и наместник Бога, владелец царств Македонского, Вавилонского, Иерусалимского, Великого и Малого Египта, царь над царями, властитель над властелинами, необыкновенный рыцарь, никем непобедимый воин, неотступный хранитель гроба Господня, попечитель самого Бога, надежда и утешение мусульман, смущение и великий защитник христиан - повелеваю Вам, запорожским казакам, сдаться мне добровольно безо всякого сопротивления и меня Вашим нападками не заставлять беспокоиться. Султан турецкий Мухаммед IV»
Отвіт Запорожців Магомету IV-му
«Запоріжські козаки турецькому султану! Ти, султан, хуй турецкий, i проклятого чорта брат i товариш, самого Люцеперя секретарь. Якiй ти в хуя лицарь, коли голою сракою їжака не вб'єш!?. Чорт висирає, а твоє вiйсько пожирає. Не будеш ти, сукiн ти сину, синiв пастафарiанських пiд собой мати, твойого вiйска ми не боiмось, землею i водою будем биться з тобою, распройоб твою мать. Вавилоньский ты кухарь, Макидоньский колесник, Іерусалимський бравирник, Александрiйський козолуп, Великого и Малого Египту свинар, Армянська свиня, подолянська злодиюка, Татарський сагайдак, каменецький кат, самого гаспида онук і у всего свiту i пiдсвiту блазень, а нашого Бога дурень, свиняча морда, кобиляча срака, різницький собака, нехрещений лоб, мать твою в'йоб! Самого гаспида внук и нашего хуя крюк. От так тобi запорожцi виcказали, плюгавче. Не будешь ти i свиней пастафарiанских пасти. Тепер кончаємо, бо числа не знаємо i календаря не маємо, мiсяць у небi, рiк у князя, а день такий у нас, який i у Вас, за це поцілуй в сраку нас! Пiдписали: Кошовий атаман Іван Сірко зо всiм кошем Запоріжськiм»
Е, не може чак така, ще кажете – да – не може. Ама в същото време – и може. Нашата сила, като днес, така и в древни времена, е била не толкова в мечовете и саблите – тя винаги е била сила на духа, знанието и мъдростта (също като в триъгълника «наука-иновации-технологии»). Нашата сила винаги е била в простичките и ясни правила:
1. Чавдарчето е весело дете – играе, пее, учи се, чете;
2. Малките чавдарчета са добри другарчета;
3. Чавдарчето учтиво поздравява, то възрастните хора уважава;
4. Чавдарчето труда обича, на помощ първо се притича;
5. Чавдарчето обича родината свободна като своя майка родна;
6. Чавдарчето е примерно в къщи и в клас, то помни – „Пионер ще стана аз!“.
Това сме ние – кристалните и чисти пастафариански души. Днес нас ни чака битка, която ние сме призвани да спечелим. Една тежка, безмилостна борба, в която ще разчитаме на Неговата десница:
ПРЕДСМЪРТНО
Никола Вапцаров
Борбата е безмилостно жестока.
Борбата както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и...толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!
Разстрел, и след разстрела - червеи.
Това е толкоз просто и логично.
Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
народе мой, защото те обичахме!
14ч. - 23.07.1942 г.
THE VERY LAST
Nikola Vaptsarov

The fight is hard and pitiless
The fight is epic, as they say.
I fell. Another takes my place –
Why single out a name?
After the firing squad - the worms.
Thus does the single logic go.
But in the storm we'll be with you,
My people, for we loved you so.
2 PM, 23 July 1942
(Nikola Yonkov Vaptsarov was born on 7 December 1909 in the town of Bansko. Shot on 23 July 1942 in Sofia by Bulgarian fascists.)
ПРЕДСМЕРТНОЕ
Никола Вапцаров
Борьба так беспощадна и жестока.
Борьба, как говорят еще, эпична.
Я пал. Другой меня сменил и... только –
исчезла лишь какая-то там личность.
Расстрел, а вслед расстрелу - черви, -
и все это так просто и логично...
Но знай, народ, с тобой в отрядах первых
пойдем вперед мы в буре необычной!
14 ч. - 23.07.1942
ANTAǓ LA MORTO
Nikola Vapcarov
Kruele senindulga estas la batalo –
Batalo, kiel oni diras, epopea.
Alia anstataǔos min post mia falo –
Ne gravas tie ĉi ja ies ajn pereo!
Mortpal’, kaj post la pafmortigo – vermoj.
Tre simpla fakto – la logiko estas tia.
Sed dum la ŝtorm’ kun vi ni ĉiuj estos ree,
Ĉar ni tutkore amis vin, popolo mia!
14 h. – 23.VІІ.1942
Но, млъкни сърце! Ние няма да допускаме грешките на нашите предшественици. Ние знаем, че гражданските войни са зло, а всяка война е гражданска, понеже всички хора са братя. Ние знаме, че всичките многобройни жертви на всички честни и почтени бойци от всички страни, винаги са били от полза само за съответните тарикати и мушмуроци, но не и за трудовите хора. Ние ще громим нашите опоненти не с грубата сила на измислени от низши твари оръжия, а с Божията Сила (която, както е известно, е равна на Божието ускорение по Божията маса). Активно ще търсим връзка с всепризнатата любителка на интимни изпълнения (засмукване на ръка, най-паче) с духовни дейци Леля Цецка - за да възкликнем пак заедно с нея "Е какво, без гащи ли да ходим?". И ще се борим за прекратяване на безсмислените избивания между хората – което и днес, както и в миналото, не носи нищо на простия люд:
Соками клевер полон, ветер по полю вьюжит,
И над полями ворон не умолкая кружит, м-м-м
Клевер бросит в ясли, дед проворчит несмело
Белые рубят красных, красные рубят белых, м-м-м
Мир далеко-далеко виден в окошках узких...
Дед, а за что воевали, что не сиделось в хатах?
Эти - чтоб не было бедных, те - чтоб не стало богатых...
Солнце восходит ясно, много черешен спелых.
Мир далеко-далеко виден в окошках узких
Русские рубят русских
Ждут казаков казачки да припасают вина,
И ни богатых, ни бедных, а ждут они любимых, м-м-м
Дед ты мой, дед родимый, жарко, пойдем купаться,
Ты мне скажи по правде, мне-то за что сражаться?...
(Clovers are fully juicy, wind by the meadows is storming
And above the meadows, ravens are loudly swirling, mmmm
Throwing the clover in the crib, the old man will cautiously grumble
Whites are chopping the Red ones, Reds are chopping the White, mmmm
World shows from afar through the narrow windows...
Grandpa', why are they fighting? Why don't they stay in their homes?
These ones to take down the poor, those to abolish the rich ones...
Sun is rising up shinning, so many rip cherries around
World shows from afar through the narrow windows
Russians are chopping the Russian
Kazak wifes await their kazaks, keeping them some vine
Not waiting for the rich or the poor, but only for their loved ones, mmm
Grandpa', grandpa' dearest, so hot now, let us go swimming.
Tell me in all your truth, for what should I be fighting?...)
За разлика от човека, чийто лик стои на пижамата на Супермен,
ние не мрънкаме по адрес на “матри’яла”; а търсим дебат. С уважение и със смирение. Е, нашият народ е с твърде странни представи за героизъм – народ, издигнал паметници, като този и тачещ като герои убийци на собствениците си деца и жени (при положение, че от момента в който въстаниците се предават, всичко българи от Перущица минавата под закрилата на Рашид паша и той оставя там своите войници да ги пазят от обикалящите наоколо башибозушки банди) – такъв народ, действително може да бъде доведен до оргазъм от примитивизма и грубата сила (както става ясно и от изборните резултати). Така че – предстоят ни наистина трудни и продължителни военни действия... Днес отбелязваме денят на българските ВВС и ПВО (където по случайност и аз съм служил); днес е и денят, в който за нас изтичат стоте дни на новото правителство.
To je moje uzemje (не напразно у Словакия съм като у дома си)!
“Товарищи! Граждане! Братья и сестры! Бойцы нашей армии и флота! К вам обращаюсь я, друзья мои! Вероломное военное нападение...на нашу родину...продолжается. Несмотря на героические сопротивление...враг продолжает лезть вперед, бросая на фронт новые силы...Над нашей родиной нависла серьезная опасность...Вот почему вся наша доблестная Армия, весь наш доблестный военно-морской флот, все наши летчики-соколы,...все лучшие люди Европы, Америки и Азии...клеймят вероломные действия...и видят, что наше дело правое, что враг будет разбит, что мы должны победить...Наш отпор врагу крепнет и растет...Что требуется для того, чтобы ликвидировать опасность, нависшую над нашей Родиной, и какие меры нужно принять для того, чтобы разгромить врага? Прежде всего необходимо, чтобы наши люди...поняли всю глубину опасности, которая угрожает нашей стране, и отрешились от благодушия, от беспечности, от настроений мирного строительства, вполне понятных в довоенное время, но пагубных в настоящее время, когда война коренным образом изменила положение. Враг жесток и неумолим. Он ставит своей целью захват наших земель, политых нашим потом, захват нашего хлеба и нашей нефти, добытых нашим трудом. Он ставит своей целью восстановление власти помещиков, восстановление царизма, разрушение национальной культуры и национальной государственности...Дело идет, таким образом, о жизни и смерти...о том - быть народам...свободными, или впасть в порабощение. Нужно, чтобы...люди поняли это и перестали быть беззаботными, чтобы они мобилизовали себя и перестроили всю свою работу на новый, военный лад, не знающий пощады врагу. Необходимо, далее, чтобы в наших рядах не было места нытикам и трусам, паникерам и дезертирам, чтобы наши люди не знали страха в борьбе и самоотверженно шли на нашу отечественную освободительную войну...основным качеством...людей должно быть храбрость, отвага, незнание страха в борьбе, готовность биться вместе с народом против врагов нашей родины. Необходимо, чтобы это великолепное качество...стало достоянием миллионов и миллионов...Мы должны немедленно перестроить всю нашу работу на военный лад, все подчинив интересам фронта и задачам организации разгрома врага...Народы...должны подняться на защиту своих прав, своей земли против врага...должны отстаивать каждую пядь советской земли, драться до последней капли крови за наши города и села, проявлять смелость, инициативу и сметку, свойственные нашему народу. Мы должны организовать...быстрое продвижение транспортов..., широкую помощь раненым. Мы должны укрепить тыл..., подчинив интересам этого дела всю свою работу, обеспечить усиленную работу всех предприятий...Мы должны организовать беспощадную борьбу со всякими дезорганизаторами тыла, дезертирами, паникерами, распространителями слухов, уничтожать шпионов, диверсантов, вражеских парашютистов, оказывая во всем этом быстрое содействие нашим истребительным батальонам. Нужно иметь в виду, что враг коварен, хитер, опытен в обмане и распространении ложных слухов. Нужно учитывать все это и не поддаваться на провокации. Нужно немедленно предавать суду...всех тех, кто своим паникерством и трусостью мешают делу обороны, не взирая на лица. При вынужденном отходе частей...нужно угонять весь подвижной железнодорожный состав, не оставлять врагу ни одного паровоза, ни одного вагона, не оставлять противнику ни килограмма хлеба, ни литра горючего. Колхозники должны угонять весь скот, хлеб сдавать под сохранность государственным органам для вывозки его в тыловые районы. Все ценное имущество, в том числе цветные металлы, хлеб и горючее, которое не может быть вывезено, должно безусловно уничтожаться. В занятых врагом районах нужно создавать партизанские отряды, конные и пешие, создавать диверсионные группы для борьбы с частями вражеской армии, для разжигания партизанской войны всюду и везде, для взрыва мостов, дорог, порчи телефонной и телеграфной связи, поджога лесов, складов, обозов. В захваченных районах создавать невыносимые условия для врага и всех его пособников, преследовать и уничтожать их на каждом шагу, срывать все их мероприятия. Войну...нельзя считать войной обычной. Она является не только войной между двумя армиями. Она является вместе с тем великой войной...Целью этой всенародной отечественной войны...является не только ликвидация опасности, нависшей над нашей страной, но и помощь всем народам...В этой освободительной войне мы не будем одинокими. В этой великой войне мы будем иметь верных союзников в лице народов Европы и Америки...Наша война за свободу нашего отечества сольется с борьбой народов Европы и Америки за их независимость, за демократические свободы. Это будет единый фронт народов, стоящих за свободу против порабощения и угрозы порабощения...Товарищи! Наши силы неисчислимы. Зазнавшийся враг должен будет скоро убедиться в этом...Поднимутся миллионные массы нашего народа...Все силы народа - на разгром врага! Вперед, за нашу победу!” (Сталин, 03.07.1941)

3 коментара:

Анонимен каза...

Очень познавательная статья вышла! Респект автору! :)

Андрей Куртенков каза...

Я, конечно, очень рад этой оценке, однако не надо забывать, что лишь только Он дает нам силы жить и творить и я принимаю этот дар Летающего Макаронного Монстра с благодарением.
Сегодня действително в Болгарии клерикализм в наступлении и он уже не ограничивается локальными акциями, а располагает собственными политическими партиями, которые и составляют нынешнее политическое большинство в болгарском парламенте (Болгария является парламентской республикой в самом худшем смысле этого словосочетания).
А, ведь - как всегда и бывало - клерикализм - враг разума, враг свободного общества.

Анонимен каза...

Хорошая статья. Действительно было интересно почитать. Не часто такое и встречается та.Наверное стоит подписаться на ваше RSS